Beyin Felci

Okunma Sayısı
17996
Beyin Felci
Beyin damarlarının tıkanması veya kanaması sonucu meydana gelen bir hastalıktır. Damarın tıkanmasıyla, damarın gerisinde bulunan beynin çeşitli bölgelerine oksijen akışı engellenir. Bunu sonucunda, o bölgedeki beyin ve sinir hücreleri kısa bir süre içerisinde hasarlanır. Beyin felci bazen hiçbir belirti vermeden meydana gelebilir.
 
Çoğu zaman tedavi edilmeyen hipertansiyonun bir sonucu olarak görülür. Nadiren de olsa, doğumsal damar defektlerinden kaynaklanabilir. Hipertansiyon, kalp hastalıkları, şeker, yüksek kolesterol, sigara, ailesel yatkınlık, şişmanlık ve damar sertliği, beyin felcinde ilk akla gelen sebeplerdir. Beyin felcinde tedaviden ziyade, korunma yollarını öne çıkarmak ve tavsiyelere uymak daha akılcıdır. Hastalığa karşı koruyucu ilaçlar yanında; aktif yaşamda stresten uzak kalmak, sağlıklı ve dengeli beslenmek, periyodik kontrollerle tansiyon, şeker, kolesterol gibi değerlere dikkat edilmesi önerilir. Akupunktur, nöalterapi, fizyoterapi, magnetik alan tedavileri ve psikolojik destekler hastaların kısa sürede ayağa kalkmalarında önemli tedavi destekleridir.
 
Beyin felci ile ilgili hangi şikayetlerle karşılaşılabilir sorusuna gelince, çok geniş bir yelpazede yakınmalar olabilir. Basit bir baş dönmesinden komaya kadar, baş ağrısı, vücudun bir tarafında güçsüzlük, uyuşma, hissizlik, konuşma ve anlama bozukluğu, görme kaybı ve çift görme, ses kısıklığı, yutma bozukluğu, bulantı kusma vs. gibi çok sayıda bulgu ile karşılaşmak mümkündür. Hastalığın başlangıç bulgusunda belirtiler; saatler içerisinde gelip geçebildiği gibi, günler içerisinde ilerleyerek hastayı yatalak hale getirebilmektedir. Beyin felcinde sebep büyük oranda beyin damar tıkanmasının sonucu olarak görülürken yüzde on gibi bir oranda da beyin kanaması söz konusudur. Yüksek tansiyon ve damar kireçlenmesi vakalarında ani gelişen şiddetli baş ağrısı ile başlayan koma tablolarında ilk akla gelmesi gereken beyin kanaması olmalıdır. Bir gözdeki ani geçici görme kaybında ilk akla gelecek hastalık ise şah damarındaki tıkanma veya darlık olmalıdır.