Sırt Ağrısı

Okunma Sayısı
17376
Sırt Ağrısı
Günümüz insanı, her zamankinden daha fazla stres ve gerilim altında yaşıyor. Yaratılışına uygun olarak yaşamak yerine, mekanik ortamlarda çeşitli teknolojik ürünlerle ve onların yaydığı elektromanyetik ortamlarda havası kirli, oksijeni az, doğallıktan uzak mekânlarda hayat sürmenin bedelini ise sağlığını kaybederek ödüyor.
 
Sırt ağrısı şikâyeti ile gelen hastalarda çok sıklıkla kas ve sırt omurgalarında duruş, oturuş hatalarından kaynaklanan zorlanma ve gerilim olduğu anlaşılıyor. Şişmanlık, kilo ile boy uyumsuzluğu, öne eğilerek çalışma, sırta yönelik travma, depresyon ve sıkıntı ile seyreden ruhsal hastalıklar, çeşitli darbeler, burkulma, spazm gibi sebeplerle de sırt ağrısının başladığını biliyoruz. Hamilelikte görülen sırt ağrısı, genellikle doğum sonrası kayboluyor.
 
Sırt ağrısı, bazen bel ve boyun bölgesinin çeşitli sebeplere bağlı ağrılarının yansıması olarak meydana gelebilir. Omurilik kemiği boyunca çeşitli fonksiyonlara sahip kaslar, başımızın arka tarafından kuyruk sokumuna kadar birbiri ile bağlantılı olarak devam etmektedir. Bu fiziki bağlantı, birçok ağrılı hastalıkta, sırt bölgesine yansıma oluşturmaktadır. Boyun ve sırt egzersizlerinin ehemmiyeti gün geçtikçe artıyor. Ömür boyu sırt ve boyun ağrısı çekmemek için düzenli egzersiz yapmak gereklidir. Bilhassa kas-iskelet sisteminin yapısında doğuştan gelen şekil bozuklukları varsa, ağrılar çıkmadan evvel egzersizlere hemen başlanmalıdır.