Milat Gazetesi
MİLAT GAZETESİNDEKİ YAZILARIMA BURADAN DA ULAŞABİLİRSİNİZ.

Transkranial Manyetik Uyarım

Geri
Okunma Sayısı
21417
İnsan beyninde bulunan ve sayıları trilyonlara ulaşan hücrelerin hünerli ve mükemmel çalışmaları  sayesinde farkına dahi varmadan konuşuyor düşünüyor yiyor içiyoruz.Sinir sistemini ilgilendiren  çağımızda sık görülen çok sayıda hastalıkla biz hekimlerin mücadelesi sürüp gidiyor. Ancak   panik ataktan depresyona beyin felcinden parkinsona unutkanlıktan bünama ve alzheimere kadar çok sayıda hastalığın tedavisinde onca gelişmelere rağmen zorlanmaya da devam ediyoruz.
 
Yüce yaratanımız tedavisi olmayan bir hastalık halk etmedim diyerek  günümüzde tedavide zorlandığımız bir çok hastalıkla ilgili bize ufuk açmış durumda.Hekimlik merakı ile üzerimize binen bu manevi sorumluluk ve bilinç çalışmamızı araştırmamızı  daha ileri çok daha ileri tedavilere  yönelmemiz gerekiyor. Sebeplere daha sıkı sarılarak insanlara şafi ismi tecellisi ile şifa vesilesi olmamız ise insanlık için bir görev.
 
Yirmi beş yılı aşkın süredir hastalarıma tedavi sunarken daha fazlası noktasında hep kendimi sorgulamaktayım..  Modern tedavilerle  geleneksel  tedavileri  aynı ciddiyetle hastalarına sunan  bir beyin ve sinir  hekimi olarak  son zamanlarda  özellikle batı dünyasında heyecan ve ilgi uyandıran  TMS tedavisini  hastalarımın şifası için kullanmaktayım.
 
1985 yılında  bazı hastalıkların teşhisinde kullanılmaya başlanan TMS  önümüzdeki yıllarda tedavisinde zorlandığımız  depresyon panik atak multipl skleroz beyin felci Parkinson migren unutkanlık bunama kulak çınlaması  şizofreni gibi bir çok beyin hastalığında önümüzü açacak ve yüzümüzü güldürecek gibi görünüyor.
 
Peki TMS beyinde nasıl bir etki meydana getiriyor.Beynimizin belli bölgelerine herhangi bir zarar oluşturmadan verilen manyetik uyarılar kafa derisi ve kemik yapıyı mıknatıs etkisi ile geçiyor ve  fonksiyonu bozularak hastalanmış beyin hücrelerini uyarıyor.   Bu mıknatıs uyarısının etkisi beyin hücrelerinde elektriksel bir enerji  oluşturarak  bozulmuş olan düzeni ve ahengi eski haline getirecek bir dizi hormonal ve kimyasal faaliyetin de sebebi oluyor.
 
Şifa nerelerden geliyor bir düşünelim.Hastalalıklar geldiğinde çare ve çözüm için  yaptığımız tüm çabalarla aslında şifanın kapısını  aralamış oluyoruz.Bazen bir ot bazen bir iğne bazen bir teselli bazen bir dua bazen bir ilaç …..örnekler elbette çok saymakla bitmek bilmeyecek kadar çok..
 
Beynimizin mükemmel bir yaratılışla yaratıldığını söylemeye gerek yok .Bu mükemmellik içerisinde  TMS tedavisi ile onu günümüzün  anlaşılır  tabiri ile  resetlemek yada formatlamak mümkün oluyor.Onun mükemmel olarak çalışmaya devam etmesi için illa dışardan çeşitli kimyasal formüllere ilaçlara da belki ihtiyacı yok..
 
Hastalar ve hekimler ilaç yan etkisinden  o kadar çok muzdariptir ki,nerede ise yoğurdu üfleyerek yiyoruz.Modern teknolojinin ürünü yan etkiden arındırılmış çok sayıda ilacımız kullanılmaya başladıktan kısa süre  sonra çeşitli olumsuz etkilerinin görülmesi ile piyasadan alel acele kaldırılabiliyor.Yada hastalar ilaç yan etkilerinden hastanelik olabiliyor.Zararsız gözü ile baktığımız tabiatımıza daha uygun olan bitkiler çoğunlukla  hekim olmayan kişiler vasıtası ile kullanılarak  yarardan çok zarara  sebep olabiliyor.
 
Transkranyal manyetik beyin stimülasyonu  bu olumsuzluklardan uzak yan etkisi olmayan bir alternatif olarak yüzümüzü güldürecek gibi….