Milat Gazetesi
MİLAT GAZETESİNDEKİ YAZILARIMA BURADAN DA ULAŞABİLİRSİNİZ.

Bitkilerden Yararlanmanın Püf Noktaları

Geri
Okunma Sayısı
6499
Bitkilerden şifa arama yolları tarihin çok eski zamanlarından beri insanoğlunun hep gündeminde olmuştur. Şifalı bitkiler üzerinde yapılan çalışmalar modern tıbbın gelişmesine paralel olarak ilaç yapımının ilk örneklerini oluşturmuştur. Son yıllarda bütün dünyada şifalı bitkilerle tedavi yöntemleri yeniden ilgi görmeye başlamış ve sağlıklı sonuçlar alınmıştır. 
 
Tedavide bitkilerin kullanılma olayı insanlık tarihi kadar eskidir. Hipokrat yedikleriniz ilacınız olsun derken sanırım ağırlıklı olarak  bitkileri kastetmiştir. Bitkiler vücudumuzda bozulmuş dengeleri düzelterek sağlıklı olmamızı sağlayan önemli doğal kaynaklarımızdır. 
 
İnsanoğlu binlerce yıldır yediklerine ve içtiklerine çeşitli baharatları, otları, yaprakları ilave ederek daha sağlıklı ve zinde olmanın yada zinde ve dinç kalmanın yollarını deneme yanılma yolunu kullanarak aramışlardır. Zamanla gıdalara kattıkları ile koruma yollarını bularak bilime önemli katkılar sağlamışlardır.
 
Şifalı bitkilerde çeşitli vitaminler, mineraller, organik asitler, eter yağları, karbonhidratlar, proteinler, fermentler, hormonlar bulunur.
 
Tüm dünyada yüzyıllardır üretilen ve tedavi maksadı ile uygulanan geleneksel fitoterapi yani “şifalı bitkileri karıştırarak belirli şikayetlerin giderilmesi ve tedavisi için reçete hazırlamak” ülkemizde tıp fakültelerimizin eğitim programlarında hala yer almıyor. Bundan ötürü de fitoterapinin uygulanmasını ağırlıklı olarak tıp eğitimi almamış kimseler yüklenmiş durumda. Bu durum şifalı bitkilerle şifa arayanları belli riskler altına sokmaktadır. 
 
Şifalı bitkiler kısa sürede hastalıkları tedavi etmekten ziyade, uzun süreli etkilerini beklememiz gereken maddelerdir. Bitkilerin tedavi edici etkileri yavaş, kalıcı ve doğaldır. Hastalıkların önlenmesi, sağlıklı ve zinde bir hayat için şifalı bitkiler en güvenilir tamamlayıcı tıp uygulayıcılarıdır. Şifalı bitkiler sadece hastalık gelince değil, hasta olmamak için kullanılmalıdır. Çayları, yemekleri, rejimleri, masajları ile şifalı bitkiler hayat boyu yanımızdadırlar. Şifalı bitkiler hem ekonomik hem de bünyemize ve hücrelerimize zararlı olmayan maddelerdir.
 
Halk hekimliği denildiğinde fitoterapi akla ilk gelen tedavilerden birisidir. Modern tıp bilimi günümüzde bu tedavileri eskiye göre daha fazla önem vermeye başlamıştır.
 
Dünyamızdaki tüm enerji kaynaklarının özü olan güneşteki enerjiyi ve aynı zamanda şifa gücünü bünyemize taşıyan bitkiler vasıtası ile hücrelerimizin enerji depoları doldurulmaktadır.. 
 
Fitoterapi bitkilerin çiçek, kabuk, yaprak, tohum, özsuyu yada meyveleri ile yapılan tedaviler bütünüdür. Bitkiler; sentez yoluyla elde edilen kimyasal ilaçlara göre organizmaya daha çok şifa, daha az yan etki yapma riski taşımalarından dolayı çok sıklıkla başvurulan ilk seçenek tedaviler olmuşlardır.
 
Kimyasal ve rafine ilaç endüstrisine karşı güven azalmasının bir sonucu olarak bütün dünyada bitkilerin kullanımı giderek daha yaygınlaşmaktadır. Rafine ilaçların yan etkileri ve etkinlikle ilgili sorunları artmaya devam ettikçe bu güven doğal olarak devam edecektir. Müzminleşen bazı hastalıkların sıklaşması günümüzde sık kullanılan bazı ilaçlarla bağlantılıdır.
 
Bitkilerin olumlu ve olumsuz etkileri muhakkak önemlidir. Doğal oluşları organizmamız için önemlidir. Yeter ki bunları kullanacak insanlar ehil ellerden bu maddeleri tavsiye edilen şekillerde ve önerilen miktarlarda alsınlar.
 
Bir çok şifalı ot solunum sindirim dolaşım kan damar sinir sistemine olumlu etki eder. Çalışma düzenini dengeler. Bu bitkiler ile sadece şifa değil aynı zamanda organizmaya biyolojik etkili maddeler  mineral, vitamin ve eser elementlerde almaktayız.
 
Bitkiler hastalıktan ziyade hasta insanı tedavi eder. Sayısız şifalı bitkiden uygun olanları yeterli miktar ve sürede hastaya uygulamak ise başlı başına bir uzmanlık ve deneyim ister.Ülkemizde bir çok alanda olduğu gibi şifalı bitkiler  de ehil olmayan ellerde ve daha çokta ticari maksatlarda ulu orta  pazarlanmakta.Görüntülü ve yazılı basında mucize diye takdim edilen bitkisel ürünleri tavsiye etmek ve kullanmak ise büyük cesaret gerektirmektedir.
 
Hekim gözü ile size tavsiyem ise sağlıkla ilgili işittiğiniz her bilgiye itibar etmemeniz ve işin ehli olan profesyonellere kulak vererek   merdiven altı fason üretimlerden uzak durmanız olacaktır.Hekiminizle muhakkak iletişim içinde olun lutfen.Sağlık ve mutluluk dileklerimle…