Milat Gazetesi
MİLAT GAZETESİNDEKİ YAZILARIMA BURADAN DA ULAŞABİLİRSİNİZ.

Ozon Terapisi

Geri
Okunma Sayısı
5525
Basınımızda her geçen gün daha da sık duyar olduğumuz ozon ve ozon terapilerinden kısaca bahsetmek istiyorum.Ozon kelime anlamı ile kötü koku demek.Kokusu kötü olan bu gazın marifetleri oldukça  iyi..
       
Canlı hücrenin olmazsa olmaz ihtiyaç duyduğu en önemli şeyin hava olduğunuz biliriz. Gıdasız aylarca dayanabilmemize rağmen susuz ancak günlerce yaşayabiliyoruz.Havasız ise ancak birkaç dakika yaşamamız mümkün..Hava yani oksijen olmazsa olamazımız.Havadan aldığımız oksijen hücre fabrikasının ana enerji kaynağı...Bu kaynaktan yoksun hücre enerjisini üretemezse olümle karşı karşıya kalır.
       
Özon atmosferin üst katmanlarında bulunan ve  yaşadığımız dünyada ancak gök gürlemeli yağmurlarla geçici süre bulunan oksijene göre daha güçlü bir element.Doku ve hücrelerimizin oksijen gereksinimini karşılamada ise enerji  üretimine daha zengin katkıda bulunan bir madde.
       
Ozon tedavileri ile sağlıklı kalma ve yaşam kalitemizi artırmamız mümkün  .Ozon  temizleme gücüne sahip olduğu için tıpta “aktif oksijen” olarak etki ediyor.Tedavide kullandığımız  ozona yüksek enerjisinden dolayı kaliteli yakıt  gözü  ile bakabiliriz.Kan dolaşımını arttırma yeteneği, onu sadece dolaşımla ilgili bozuklukların tedavisinde değil birçok hastalıkta bozulmuş olan organ fonksiyonlarının  yeniden canlandırılma amacıyla kullanılmasının kapısını açar. Fibromyaljiden kas romatizmasına  migrenden depresyona multıpl skleroz beyin felci Parkinson bunama alzaymıra kadar bir çok hastalıkta terapötik destek  olarak ozon terapi umut vaad etmekte.Şeker hastalığı halsizlik yorgunluk ve performans artırmak amacı ilede ozon terapiyi yan etkisi olmamasından dolayı öncelikli destek tedavileri arasında  sayabiliriz.
         
Ozon  tedavisi ile  dolaşım bozukluğu romatizma kireçlenme viral hastalıklar  gibi  bir çok hastalıkta yardımcı tedavi olarak kullanılmakta ve başarılı sonuçlar alınmaktadır. Tıpta ozon , yaraların dezenfeksiyonunda, bakteri ve virüslerin sebep olduğu hastalıkların tedavisinde de kullanılabilir.
         
Ozon terapisinin değişik uygulama şekilleriniz hastalarımızın yaşına cinsine ve hastalık
durumuna göre ayarlıyoruz.Başlıca uygulama yöntemler
       
Major Otohemoterapi: Hastamızdan aldığımız kani ozon gazı ile temzledikten sonra aynı yoldan tekrar temizlenmiş kanı hastamıza veriyoruz.
Minor otohemoterapi: Bu yöntemde hasadan aldığımız daha az bir kanı ozonla temizleyip kalçadan kas içerisine veriyoruz.
Rektal ozon terapisi:Bu yöntemde özel kanüllerle özon gazı  belirli miktarlarda rektal yoldan verilerek tedavi desteği sağlanabiliyor.
Kulak insuflasyon yöntemi: Bu tedavide de kulak yolu ile ozon gazı belirli miktarlarda uygulanarak tedavi desteği sağlanabiliyor.
Ozonlu su ile tedavi:Yaralar  ve üst solunum yollarının bazı hastalıklarında olumlu sonuçlar alabiliyoruz.
Lavaj yolu ile de yine ozonlu su yada ozonlu yağ karışımlarını kullanarak hastalıklara karşı destek terapileri oluşturabiliyoruz..
Ozon tedavisinde uyguladığımız terapötik proğramlamalar tamamen hastalarımızın hastalık durumlarına ve tedavilere verdikleri cevaplara göre ayarlanmakta ve olumlu sonuçları ile hastalarımıza yan etkisiz destekler oluşturmamızın önünü açmaktadır..